Agroturystyka RAJ
34-373 Zwardoń 117
tel. (033)864-60-17
kom. 502 715 619
Agroturystyka RAJ
O Zwardoniu

      Zwardoń to malowniczo położona miejscowość w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w masywie Wielkiej Raczy, z najwyższym w okolicy Rachowcem (954 m n.p.m.). O atrakcyjności Zwardonia decydują walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz przedsiębiorczość mieszkańców, którzy wykorzystując warunki naturalne stworzyli interesującą miejscowość turystyczno-wypoczynkową, gotową do całorocznej obsługi gości.

      Jako typowa miejscowość górska, Zwardoń posiada wiele osiedli rozsianych na górskich zboczach. Rozciąga się na powierzchni 14km kwadratowych i liczy ponad 1000 mieszkańców. Położenie na drodze międzynarodowych połączeń kolejowych oraz bezpośrednie połączenia z największymi miastami Polski i Słowacji (Bielsko-Biała, Katowice, Kraków, Bratysława) to kolejne atuty Zwardonia, jako uznanej bazy sportów zimowych oraz miejsca całorocznego wypoczynku.

W okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych miejscowości, które warto zobaczyć.

Laliki - leżą na pograniczu dwóch Beskidów - Śląskiego i Żywieckiego.
Warto zobaczyć drewniany kościół pw.NMP Nieustającej Pomocy, który typowym przykadem góralskiej architektury ludowej. W 1945 roku miały tu miejsce walki o wyzwolenie Żywiecczyzny. Na górze Szklarniówka zachowały się niemieckie okopy, schrony i elementy fortyfikacji.

Trójwieś istebniańska -W jej skład wchodzą Istebna, Koniaków i Jaworzynka. Znajduje sie na granicy trzch państw: Polski, Czech i Słowacji.

Istebna położona jest w Beskidzie Śląskim, nad rzeką Olzą. Na jej terenie znajduje się góra Złoty Groń. (710 m n.p.m.)

Koniaków - Na jego terenie znajdują się dwa punty widokowe - Koczy Zamek (847 m n.p.m) i Ochodzita. (895 m n. p. m.)
Znany jest przede wszystkim z produkcji koronkowych ozdób i części garderoby.(ostatnio także bieliznę)
Największą ekspozycję koronek koniakowskich można obejrzeć w "Izbie u Gwarków."

Jaworzynka - Położona jest w dolinach rzek Krężelki i Czadeczki. Miejscowość ta jest atrakcyjna turystycznie i krajoznawczo. Warto zobaczyć  "Muzeum na Grapie" w którym można zapoznać się z życiem dawnych górali śląskich i obejrzeć wytwory rękodzieła lokalnej społeczności.

© 2008 Agroturystyka RAJ. Wszystkie prawa zastrzezone. Projekt i wykonanie strony: m3.net